Rivaali dopingutemp paisutaks tublisti Risto Mätase rahakotti

Ühe õnn on teise õnnetus. Eile heitjate seeriavõistlusel odaviskes 81.02ga võidutsenud Risto Mätas sai ootamatu uudise: MMil teda edestanud ukrainlase Roman Avramenko dopinguproovi A-näit on osutunud positiivseks. Kui sama keelt räägib ka B-proov, võib Mätas kerkida MMil esikaheksasse ja EOK palgale.

 Võime ju rääkida ilusat juttu, et raha pole üldse tähtis, kuid tegelikkuses on tippsporti raske teha, kui tengelpungas valitseb tühjus. Laupäeval Kohilas toimunud jõuproovil sai näha kummalist vaatepilti: Mätas parandas isiklikku rekordit enam kui meetriga, viies margi igati uhke 83.48ni ja… haaras tulemust kuuldes peast kinni ning virutas teele ette jäänud rajahooldusmasinale vihaselt jalaga paraja paugu.

Miks? Teda jäi kergejõustikuliidu A-stipendiumist (540 eurot kuus pluss treeningtoetus) lahutama vaid kaks sentimeetrit! Valusa (rahalise) nöögi pidi viimastel aastatel suuresti palgatöö kõrvalt oda visanud Mätas vastu võtma ka Moskva MMil, kus tuli üheksandaks, kaheksandast kohast, mis aidanuks EOK C-kategooria palgale (405 eurot pluss ettevalmistuse toetus) ja toonuks IAAFilt 4000 dollari suuruse preemia, jäi lahutama 91 sentimeetrit.

“Loodetavasti õnn naeratab.”

Kui MMil viiendaks tulnud Avramenko tõesti maha võetakse, saaks Mätas uueks hooajaks valmistudes töökoormust vähendada. Kolleegi võimalikust dopinguloost rääkides jäi ta ettevaatlikuks. “Midagi kindlat ei saa öelda enne, kui B-proovi tulemus on selge,” sõnas Eesti esinumber.

“Kindlasti on ta hea tehnikaga odaviskaja, mitte jõumees, kes korra viskele pihta sai. Terve hooaeg on olnud suurepärane. Inimesena on ta väga tore ja sõbralik. Eks igaüks teeb oma valikuid.”

Otseselt üllatuspommiks Mätas tänavu isikliku rekordi 84.48ni viinud Avramenko dopingulugu ei nimeta: “Kuna eelmisel aastal jäi üks teine Ukraina odamees vahele, siis väga suureks üllatuseks seda lugeda ei saa.”

Rivaalile eestlane halba ei soovi, ent tunnistab otsekoheselt, et talle oleks EOK palgale saamine äärmiselt vajalik. “See oleks suureks abiks. Praegu pole mul tervisekindlustustki,” rääkis Eesti kõigi aegade edetabelis kolmandaks tõusnud 29aastane spordimees.

“Loodetavasti õnn naeratab. Võimalik, et selle pärast jäi mul finaalis kolm katset tegemata. Tundsin, et läksin iga viskega paremaks. Aga see on sport.”

Soovib võistelda Brüsselis

Tegelikult lootis Mätas osaleda teisipäeval Zagrebis toimunud mõõduvõtul, ent ei saanud peale. Eile konkurendid teda Audentese staadionil väga ärgitada ei suutnud: teiseks jäi Mätase õpilane Magnus Kirt 77.75ga, kolmas oli valgevenelane Vladimir Kozlov 74.98ga. “Ei tekkinud head emotsiooni,” tõdes Mätas.

“Kui teised oleks kohe kaugele põrutanud, saanuks ehk ka ise paremini käima. Eelmistest võistlustest oli ka väsimus sees.”

Mätas avaldas lootust, et ehk pääseb head vormi realiseerima laupäeval Brüsselis toimuvale Teemantliiga viimasele etapile.
allikas: ohtuleht.ee, M.Roosna
05.09.2013