Mis seisus on Tanel Laanmäe…

Natuke rohkem kui aasta aega tagasi ütles odaviskaja Tanel Laanmäe välja julge eesmärgi, et tahab Pekingis maailmameistriks tulla.
Nüüd on tiitlivõistluseni jäänud vähem kui kolm kuud. Mis seisus ta praegu on?
Eile pärastlõunal sõitis Laanmäe Riiga, kus ta pidi esialgse plaani kohaselt areenile astuma. Kuid tervisehädad on sundinud
25aastast sportlast hooaja ava-starti juba mitu korda edasi lükkama ja sestap jälgis ta mõõduvõtmist tribüünilt.

“11. märtsini läks mu ettevalmistus väga hästi,” räägib Laanmäe. “Siis oli lihas väsinud ja trenni lõpus tõmbasin ristsammul reie

lähendajalihase ära. Algul lootsin, et saan jala kiiresti korda, aga tegelikult maadlen selle vigastusega siiani.”Aprillis käis Laanmäe Hispaanias laagris, ent trauma tõttu ei olnud võimalik treenida nii, nagu ta oleks tahtnud. “Viskejõudu sain arendada, hoojooksu mitte. Samas on talvine ettevalmistus korralikult ära tehtud.”
Jõusaalis juhendab Laanmäed Aleksander Jairus, visketehnikat aitab endiselt lihvida Eesti eksrekordiomanik Heino Puuste. “Jairusega alustasin koostööd sügisel,” märgib kergejõustiklane, kes õpib Tallinna ülikoolis kehakultuuri. “Võtsin aineks atleetvõimlemise ning siis ma Jairusega tuttavaks saingi.”
Laanmäe loodab võistluskarussellile naasta 3. juunil Tallinnas heitjate seeriavõistluse etapil, kuid sajaprotsendiliselt pole seegi kindel, sest möödunud pühapäeval hakkas teda kimbutama põlvevigastus.
Eile käis Laanmäe MRT-uuringul, mille vastuse saab ta teada esmaspäeval. “Põlv läks paiste ja vedelik tuli sisse,” avaldab ta. “Loodan, et midagi hullu ei ole, praegu on põlv juba parem. Hirmus tahe on võistelda!”
Loomulikult lähtub Laanmäe arstide soovitustest. Ja kui tohtrid näitavad punast tuld, siis lükkab ta hooaja avastardi veel kord edasi – järgmine võimalus on 9. juunil Tartus Gustav Sule memoriaalil.
Tagasilöökide kiuste näeb Laanmäe väikest šanssi mullu seatud eesmärgi täitmiseks ehk MMil kuldmedali võitmiseks. “Ma tean, et paljud peavad seda tühjaks jutuks,” arutleb ta. “Ometi pole see võimatu! Kui tervise korda saan, võin päris kaugele visata.”
Muide, ettevalmistusperioodil on Tõrvast pärit Laanmäe teinud koostööd ka spordipsühholoogiga. “Olen tiitlivõistlustel palju kõrbenud,” nendib ta. “Aga mul on täpselt samasugused probleemid nagu teistelgi sportlastel. Miks lähevad jalad raskeks, kui alustan hoojooksu ja miks tundub siis, et oda kaalub kaks kilo? Loodan, et olen nendele küsimustele vastuse leidnud. Üritan varasemast paremini keskenduda.”
22. augustil algavale MMile pääsemiseks peab Laanmäe oda viskama 82.00. “Esmalt tuleb terveks saada, seejärel võistlema hakata ja normist jagu saada,” sõnab ta. “Aga aega veel on, juunikuu alles algab, kõige tähtsamad võistlused toimuvad augustis.”
Ühtlasi tuletab Laanmäe meelde, et tunamullu oli tal ränk kannakõõluse vigastus, millest ta paranes imelise kiirusega. Möödunud aasta 3. juunil viskas ta Bellinzonas 81.16, mis jäi Eesti hooaja tippmargiks. “Tuleb rahul olla, et ma nii kiiresti suurde sporti tagasi tulin,” lausub Laanmäe.
allikas: D.Tserp, Õhtuleht
29.05.2015