Isikliku margi püstitanud Mätas: “Tahaksin väga MMile minna!”

Risto Mätas tegi elu parima viske 80.87 kolm päeva pärast õiget aega.

 Maandunuks ta oda sama kaugele laupäeval Eesti meistrivõistlustel, lunastanuks ta pileti MMile. Ent nüüdki on Daegusse sõit võimalik. Loota tuleb iseendale ja rivaal Mihkel Kukele.
Niipea, kui Mätas piiri taha satub, oda ka lendab. “Olen tänavu välismaal iga kord üle 79 meetri visanud,” räägib Mätas. “Sestap tahaksin väga MMile minna. Ajalugu näitab, et 79.50 tagaks eelvõistlustelt edasipääsu ja säärase saavutusega oleksin ülimalt rahul.”
Rootsis Karlstadis ületas Mätas isikliku rekordi 34 sentimeetriga ja võitis. “Kubemelihas teeb ikka veel veidi valu ning ma ei saanud õige hooga visata. Olin ettevaatlik. Aga parimal katsel lõtvus säilis ja jõud läks odasse,” kirjeldas Mätas rekordi sündi ning lisas, et tuulde ta piiki ei saanud. “Ise tunnen ning kõrvaltki vaadati ja arvati, et mul peaks paar meetrit varu olema.”
Samas tunnistas Mätas, et on kahjuks ise elu raskeks teinud. “Oda võinuks Eesti meistrivõistlustel sama kenasti lennata.”
Igast riigist pääseb Daegu MMile B-normiga vaid üks sportlane, kui A-normi täitjaid pole. On B-sportlasi rohkem kui üks, istub lennukisse Eesti meister.
Nädalavahetusel riputati meistrikuld Kuke kaela. Ainult, et Kukk pole tänavu B-normi (79.50) ületanud. Kui ei ületagi, läheb MMile Mätas, ent on teisigi võimalusi: näiteks tuleb ületada A-norm (82.00). Piisab sellestki, kui Kukk A-normist jagu saab, sest siis lubatakse võistlema ka üks B-sportlane.
“Hoian pöialt nii endale kui Kukele,” muigas Mätas. “Minul on jäänud vaid üks võimalus: 9. augustil Kuldliiga finaalvõistlusel. Loodetavasti saan seal lõpuks oda vääriliselt lendama.”
Mätas ei arvestanud, et MMile pääsuga suuri probleeme tekib, mistap soetas pileti universiaadile Hiina varasemaks: “Lendan 12. augustil ära, et aklimatiseeruda, kuid päev hiljem oleks Soomes võistlus. Kukk läheb Soome ja saabub universiaadile hiljem.” Universiaadil MMi norme täita enam ei saa.
“Oleks kahju, kui MMil käimata jääks,” tõdes Mätas. “Vorm läheb aina paremaks.”
allikas: Õhtuleht.ee, J.Martinson
04.08.2011