Endine elukunstnik Laanmäe kuulab Puuste treeneritarkust

21aastane Tanel Laanmäe loodab järgmisel suvel vähemalt 84 meetrit oda visata Kergejõustikulootus Tanel Laanmäe hülgas lõplikult elukunstniku harjumused, kui alustas koostööd legendaarse odaviskaja ja treenerina Andrus Värniku maailmameistriks aidanud Heino Puustega.

Noored mehed särtsuvad tegutsemislustist. Vahel visatakse viina ja mõni pidu venib varajaste hommikutundideni. Laanmäe kinnitusel on suuremad pullitegemised ja poisikesenaljad jäänud mitme aasta taha. Lapsena meeldisid talle hulljulged tembud. Juba kümneaastaselt hüppas Laanmäe Tõrvas 12meetrisest tornist, pea ees, vette. Vanema vennaga suusahüpetes võisteldes murdis käeluud. Tallinnas õpinguid jätkates vajutas Laanmäe endiselt gaasipedaalile. «Kui tulin suurlinna, siis oli ringivaatamist,» meenutas Laanmäe muigamisi. «Aga enam peole ei kisugi, võib öelda, et sarved on maha joostud,» täpsustas ta tõsiselt.
Algul õppisid Laanmäe ja Puuste teineteist tundma. «Heino ei teadnud, mis mees ma tegelikult olen,» lausus Laanmäe. «Alustasime väga rahulikult. See ei tähenda, et oleme vähe treeninud. Oleme just targalt harjutanud.»

Laanmäe puhul on võtmesõna «tervis». Tema traumade kokkulugemiseks jääb kahe käe näppudest väheseks, tuleb ka varbad appi võtta. 21aastasel sportlasel on olnud kümmekond luumurdu, tema südame veresooni on kaks korda kõrvetatud, väiksematest probleemidest pole mõtet rääkidagi. «Vigastusi on mul tõesti olnud pealaest jalatallani,» tõdes Laanmäe. «Proovin end hoida, aga ikka midagi juhtub. Paljud imestavad, kas mul on halb aura ümber. Kaks aastat tagasi püsisin terve ja viskasin üle 80 meetri.»

EMi medal on sihikul
Järgmisel aastal loodab Laanmäe parandada isiklikku rekordit 81.96. «84 kanti võiks visata, 90 meetrit pole mõtet kohe loota. Olen veel noor mees,» sõnas varem Toomas Merila juhendamisel harjutanud Laanmäe. Esialgu timmib Laanmäe vormi Eestis, praegu nähakse vaeva hoojooksuga, muudetud on ka viskeosa. «Heino ütles, et laagritesse lähme vastavalt vajadusele. Kevadel võiks Hispaaniasse minna, see mõjub tavaliselt värskendavalt, saab väljas oda pilduda.» Tippvormis ihkab Laanmäe olla augusti lõpus Daegus algaval MMil, kuid medalit sihib ta alla 23aastaste EMil. «Viis korda olen noorte tiitlivõistlustel käinud, iga kord on ebaõnn medalivõimaluse rikkunud,» meenutas Laanmäe.

Grit Šadeiko pürib sise-EMile tõkkejooksjana

Mitmevõistleja Grit Šadeiko otsustas sise-EMile pürgida tõkkesprinterina, sest viievõistluses pole tema edukaid punktialasid. Küll aga teeb piiga viievõistlust Eestis. 60 m tõkkejooksus on EMi norm 8,33, mullu läbis Šadeiko selle distantsi ajaga 8,37. Anne Mägi õpilane ootab väga head sisehooaega, mis kulmineerub märtsi alguses Pariisis EMiga. «Esiteks olen kogu aeg terve olnud,» rääkis novembris Portugalis harjutanud Šadeiko. «Mul on olnud üks paremaid ettevalmistusi. Pöörame rohkem tähelepanu jõutreeningutele. Maailma tippmitmevõistlejad on väga tugevad.» Suvel panustab Šadeiko seitsmevõistlusele. Noorsoo EMil ihkab ta jõuda pjedestaalile nagu kahe aasta tagusel juunioride MMil. «Vähesemaga kui medal ei tahaks leppida. Olen kindel, et selleks pean koguma rohkem kui 6000 punkti.»

Deivil Tserp
sport.ohtuleht.ee